Çocuk Teknolojik Oyuncakları 

0
156
views
Çocuk Teknolojik Oyuncakları 
Çocuk Teknolojik Oyuncakları 

Çocuk Teknolojik Oyuncakları Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocuklar için pek çok oyuncak ve eğitim araç gereçleri geçmişte kaldı ve bunların yerlerini çok daha teknolojik, kullanımı kolay ve çocuğun ailesi ve öğretmenleri için kolaylık sağlayan, zaman tasarrufu sağlayan ve daha verimli eğitim verilmesini sağlayan araç gereçler aldı. Bu teknolojik aletler fiyat performans açısından oldukça verimli olmakla birlikte çocukların gelişim aşamalarına da görmezden gelinemez derecede etkileri bulunmaktadır. Hem olumlu hem olumsuz etkilerinin olması bunların dengeli kullanılmasıyla etkilerinin tamamen olumluya dönüştürülebilecek olduğu da bir gerçektir.

Çocuk Teknolojik Oyuncakları 

Faydaları

Çocuklar için geliştirilen teknolojik araçların pek çok faydası var. Bunların en başında görselliğin etkisi geliyor. Özellikle görsel zekaya sahip çocuklarda bunun olumlu etkisi çok daha fazla. Çocukların görsel zekalarının gelişmesi açısından oldukça faydalı olan teknolojik oyuncaklar aynı zamanda çocuğun hayal gücünü olumlu yönde etkileyecek özelliklere de sahip. Çocuk Teknolojik Oyuncakları  Annesi ve babası çalışan çocuklar için özellikle hem zaman geçirme hem eğlenme hem de öğrenme aracı olan teknolojik oyuncaklar çocuk gelişimciler için de oldukça kolaylık sağlamakta. Küçük yaşta hem işitme hem görsel şekilde öğrenmeye başlayan çocuk ileride okul yaşamında bunun olumlu etkilerini mutlaka görecektir.

Teknolojik araçlarla erken yaşta tanışan çocukların aynı zamanda meslek seçiminde de bundan etkilendikleri ve teknolojiyle ilgili alanlara yönlenme ve bu alanlarda başarılı olma oranlarının da teknolojik araçlarla geç tanışan çocuklara oranla daha yüksek oldukları görülmüştür. Dünyada önde gelen teknoloji liderlerinin kendi çocukluk dönemlerinde diğer yaşıtlarının henüz görmediği bilgisayarla küçük yaşta tanıştıkları ve hayatlarının geri kalanını bunun belirlendiği bilinmekte ve kendileri tarafından söylenmektedir.

Zararları

Çocukların erken yaşta teknolojiyle tanışmaları başka bir açıdan eski dönemlerdeki çocuklar gibi hayal güçlerini kullanarak yeni oyunlar bulmak yerine ellerinin altında olan oyuncaklara yönelmelerine sebep olmakta. Bu da çocuğun sosyal açıdan gelişmesine engel olabilmekte. Çocuk teknolojik araçlarla erken yaşta tanıştırılsa bile mutlaka belirli saat sınırları içerisinde ve bir büyüğün gözetimi altında ilgilenmelidir. Ortalama fiyatları genel olarak düşük olmamakla birlikte indirim dönemlerinde alınarak bu eksi yönü de ortadan kaldırabilir ve aile ekonomisine de olumsuz etkisi olması önlenebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here