Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir?

0
503
views
Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir?
Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir?

Üç boyutlu görüntü teknolojisini hologram şeklinde sunan bu telefonlar, cep telefonundan bilgi aktarma yeteneğine sahip olup 3 boyutlu hologram oluşturmakta, Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir? hologramı telefon yüzeyinden belirli bir mesafede havada gösterebilmektedir.

Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir?

İster Eğlence İster Bilgilendirme Amaçlı Kullanın  Bir cep telefonu hologramı ile arayan bir kişinin ya da modellemesi yapılmış popüler bir kişi ya da nesnenin hologramının yansıtılması gibi eğlence amaçlı olabileceği gibi, satın alınmadan önce detaylı incelenmek istenen herhangi bir eşya ya da malzemenin hologram görüntüsüyle bilgilenme amaçlı da kullanılabilir. Böylece 3 boyutlu görüntü, yani hologram üzerinde derinlemesine inceleme yapılabilir.

Bu Telefonlarda Kullanılan Teknoloji Nedir?  Holografik ekran, holografi teknolojisini kullanır. Holografi, Macar fizikçi Dennis Gabor (1900-1979) tarafından elektron mikroskoplarında çözme gücünü geliştirmek için orijinal olarak icat edilen bir tekniktir. Bir nesne uyumlu (genellikle tek renkli) bir ışık ışını ile aydınlatılır; dağınık ışık, girişim kaynağını kaydeden aynı kaynaktan bir referans ışınıyla etkileşime girer. Böylece etkileşimin olduğu yerde 3 boyutlu bir görüntü oluşur. Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir? Görüntü havada oluşturulabileceği gibi herhangi bir yüzeyde de oluşturulabilir.

Gelecekte Nasıl Olacak?   Gelecekte daha gelişmiş ve yeterli olacağı düşünülen akıllı telefon teknolojisinin, sorunları tespit etmek için onarıma ihtiyaç duyan bir ürünün büyütülmüş 3 boyutlu görüntüsünün yansıtılabileceği düşünülmektedir. Böylece herhangi bir tamirci, el kitapçığına bakmak yerine telefonundan holograma bakabilir, yeterli büyüklükte olması durumunda hologramın içine girip arızayı daha kısa sürede tespit edebilir. Holografik Ekranlı Akıllı Telefon Nedir? Elbette ki bunun gerçek zamanlı (real-time) hologramların oluşturulabilmesi için incelenecek nesnelerin, araçların, aletlerin sürekli olarak oldukça fazla miktarda veri aktarımı yapması gerekmektedir. Bu nedenle de mevcut versiyonların şu an için olmasa da veri saklama kapasiteleri yükseldikçe gerçek zamanlı veri aktarımı gerektiren hologramlarda da oldukça başarılı olacağı düşünülmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here