Oyunların Kategorilendirilmesi Nasıl Olur? 

0
98
views
Oyunların Kategorilendirilmesi Nasıl Olur? 
Oyunların Kategorilendirilmesi Nasıl Olur? 

Oyunların Kategorilendirilmesi Nasıl Olur? Oyunlar ülkemizde ortalama 6-7 yıldır yurtdışında ise 15-20 yıl gibi bir süredir göz önünde ve popüler olan bir sektördür. Ancak oyun sektörü de diğer her sektörde olduğu gibi popülerleştikçe insanların beğenisini kazandıkça dallanıp ayrılmaya ve beğenilere göre şekillenmeye başladı.

Oyunların Kategorilendirilmesi Nasıl Olur? 

Kişi Sayısı

Bu ayrılmalar oyunların tek kişi veya daha fazla insanlar birlikte yerel bağlantı, online bağlantı veya bağlantıya gerek görmeden aynı ekran iki, dört hatta sekiz kişiye kadar oynanabilme olanağı sunmasıyla belirlenebilir. Bilgisayar ve konsol oyunları ilk popüler olduğu yıllarda sadece tek kişinin vakit geçirebileceği basit oyunlarken günümüzde çok çeşitli scriptlere ve senaryo sonuçlarına ulaşan aynı anda binlerce kişinin tek bir server de buluşup birlikte efsanevi savaşlar yapabileceği oyunlara ulaşmıştır.

Hikaye ve Konu Anlatım Tarzı

Popüler PC ve konsol oyunları genellikle dizi ve filmlerdeki gibi bir kişiyi ele alıp o kişinin başına gelen bir olayı giriş, gelişme ve sonuç şeklinde ele alır. Bu işlemeyi açık dünyada diğer npclerle etkileşime geçerek birden çok yan görevi içerecek şekilde ve bir göreve bağlı kalmadan özgürleştirerek yaparlar. İçinde barındırdığı ögelere bakarak aksiyon-macera-açık dünya olarak nitelendirilir bu oyunlar. Bazı oyunlarsa aynı konuyu doğayla iç içe daha çok elinde bulundurduğun kaynakları en doğru şekilde kullanma ve hayatta kalma üzerine kurarlar temellerini. Bunun gibi birçok konu ele alınabilir oyunları kategorilendirmek içindir. Anlamamız gereken hangi değişkenler, hangi çevre ve hangi elementler kullanılmış.

Boyut

Oyun gerçekçiliği kategori belirleme konusundaki en önemli etkendir. Nasıl belirlenebileceği oldukça basittir. Oyun sektörünün son yıllarında VR ve AR teknolojisi artışa geçmiş olsa da oyunların ilk çıkışından popülerlerliği günümüz teknolojileri bile hala 2D ve 3D teknolojilerini kullanırlar.

Kullanılan Platform

Tarihte problem çözme amaçlı icat edilen ve kullanılan bilgisayarlar günümüzde %75 oranla oyun oynama ve oyun üretme aracı olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında geçmişte Sega ve Atari gibi düşük konsolların yerini alan playstation4, Xbox ve Nintendo gibi konsollarda kişisel bilgisayarlarla birlikte oyun oynatma araçları olarak yerlerini almışlardır. Bunlarla birlikte son 3-4 yıldır cebimizdeki telefonlarda oyun oynama alanı olarak kategoriler arasında yerini almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here