Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar

0
223
views
Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar
Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar

Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar Hızla artan teknoloji ve artan yenilik koşulları sayesinde birçok yazılım ortaya çıkmış, yeni ürünler piyasaya sürülmüş ve yeni fikirler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu fikirlere ve teknolojiye ayak uydurmak piyasada yer almak isteyen firmaların temel prensibi olmalıdır. Firma geri kalmak istemiyorsa muhakkak stratejilerini yeni teknolojilerin durumuna göre şekillendirmelidir. Ayak uydurma şirketlerin olmazsa olmaz prensibi haline gelmelidir. Daha önce hayatımızda birçok yerde kullanılan fakat şuanda hiç bir platformda kullanmadığımız birçok teknolojik ürün bulunmaktadır.

Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar

Nokia’nın Gerilemesi

Nokia zamanının en iyi mobil telefon markasıydı. 90’lı yıllarda piyasayı 5110 ile silip süpüren sonrasında da farklı modeller ile piyasa liderliğini sürdürmekteydi. Kullanıcıya farklı olanaklar sağlayan, müzik, oyun, resim çekme gibi özelliklerini arttırarak piyasadaki tırmanışını sürdürdü. Teknoloji Olarak Geri Kalmış Firmalar  Fakat dokunmatik ekranların çıkışı, işletim sistemlerinin değişmesi ile beraber pazarlama stratejilerini değiştirmesi gereken Nokia’nın bu konuda bir şey yapmaması onun yavaş yavaş çöküşü oldu. Her ne kadar dokunmatik ekran teknolojisine geçse de müşterisine destek veremediği bir uygulama mekanizması bulunuyordu. Bu olaylar sonrasında önce pazar liderliğini kaptırdı. Sonrasında yavaş yavaş piyasa hakimiyetini. Teknolojiye ayak uyduramaması Nokia’nın çöküşü oldu.

MSN’in Hayatımıza Girmesi ve Çıkması

İnternetin yayılması ile beraber yavaş yavaş sosyal platformlar artmaya başladı. Yonca, MSN gibi insanların birbirleri ile tanışma, konuşma ve hatta evlenmeye kadar giden sosyalleşmeyi sağlayan yazılımlar bir dönem herkes tarafından kullanıldı. Öğrenciler grup çalışmalarını burada yapabildiler. Fotoğraf veya benzeri dokümanların buralarda paylaşılması hayatı kolaylaştırdı. Ne dinliyorum özelliği ile insanlar ne dinlediklerinizi gördü ve paylaşımlarınızı takip etti. Fakat sonrasında Facebook’un ortaya çıkışı ile MSN kullanıcı sayısında ciddi bir çöküş oldu.

Teknoloji Olarak Geri Kalan İşletmeler.

Bunun en büyük nedeni fotoğraflarınızı başkalarının da görebiliyor olması ve oyun oynayabiliyor olmanız olduğu anlaşıldı. İnsanlar kendilerini daha çok gösterebildikleri ve daha fazla ifade edebildikleri yerlerde daha mutlu oldular. Böylelikle MSN’in git gide çöküşü başladı ve bir gün hiç kimse MSN kullanmaz oldu. Microsoft bu çöküşe dur diyemedi. Diğer ürünlerini geliştirmeye yöneldi. farklı teknolojiler satın aldı ve bir zamanlar dünyayı kasıp kavuran MSN hiç kimsenin hatırlamadığı bir program haline geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here